SPS: Chceme zabezpečiť vysoký štandard našich služieb aj počas tohto obdobia

Pro e-shopy začíná nejdůležitější období roku. Jak je připravena SPS na předpokládaný extrémní nárůst zásilek?

Spoločnosť Slovak Parcel Service sa kontinuálne pripravuje počas celého roku tak aby bola schopná zvládnuť koncoročný nápor zásielok. Naša príprava je systematická a už s predstihom si zabezpečujeme dostatočný počet sezónnych pracovníkov tak aby bolo možné ich riadne zaškolenie. Sezónny príplatok je určený hlavne na to aby bolo možné tieto opatrenia realizovať a zabezpečiť tak vysoký štandard našich služieb aj počas tohto vypätého obdobia.

Poznamenala celá situace kolem Covid-19 a vladních opatření přímo SPS?

Tak ako každého aj nás sa dotkla situácia spojená s pandémiou ochorenia Covid-19. Zo dňa na deň sme boli nútení vytvoriť bezpečnostné pravidlá a zabezpečiť ich striktné dodržiavanie a kontrolu. Pre našu spoločnosť je nesmierne dôležité zdravie našich zamestnancov a partnerov ako aj zdravie našich zákazníkov. Investovali sme preto nemalé prostriedky do zabezpečenia ochranných prvkov a dezinfekcií pre našich kuriérov.

Do jakého data bude letos SPS “garantovat” doručení do Vánoc? Jak se toto datum předpovídá, případně kdy bude oznámena?

Pokiaľ nenastanú žiadne ďalšie mimoriadne a nepredvídateľné okolnosti mali by sme byť schopní doručiť do Vianoc zásielky podane v našich depách do piatku 18.12.2020. Zásielky podané po tomto termíne sa tiež budú doručovať avšak každým ďalším dňom sa bude pravdepodobnosť doručenia znižovať. V neposlednom rade bude dôležitá súčinnosť samotných príjemcov zásielok od čoho úspešnosť doručenia závisí najviac. 

Změnily se návyky slovenských zákazníků vzhledem k doručování v tomto neobvyklém roce?

Viacerí zákazníci ktorí nemali vlastnú skúsenosť s nakupovaním cez internet si v aktuálnej situácii tuto možnosť obľúbili a je nutné povedať že sa k nej aj vracajú. Vzhľadom na možnosť nákazy príjemcovia viac začali preferovať platby za dobierku u kuriéra platobnou kartou aby sa tak vyhli manipulácii s hotovosťou. Počas prvého „lockdownu“ sa osvedčilo aj takzvané bezkontaktné doručovanie kedy príjemca nepodpisoval doručenie zásielky čím sa eliminoval fyzický kontakt s kuriérom. 

Kromě vánoční sezóny se blíží i rok 2021, kam se chce SPS v rámci své služby posunout, rozšířit? Jsou v plánu nějaké inovace, které pozitivně dopadnou na e-shopy?

Aktuálne usilovne pracujeme na eliminácii akejkoľvek papierovej záťaže. Čo je umožnené zákonom sa snažíme preto transformovať do elektronickej podoby. Za všetko spomeniem napríklad že sme takto transformovali podpis prevzatia zásielky príjemcom alebo vystavenie príjmového pokladničného dokladu. Týmto šetríme nie len spotrebu papiera ale aj energiu a spotrebu tonerov čím sa snažíme menej zaťažovať životné prostredie. Aj do budúcna sa snažíme zameriavať hlavne na ekologické a dlhodobo udržateľné riešenia. V neposlednom rade neustále investujeme do rozvoja našich technológií. Tento rok sme investovali takmer 6 miliónov EUR do modernizácie triediacich liniek v našich depách. Všetky naše investície smerujú hlavne k zrýchleniu a zefektívneniu doručovacích procesov čo ocenia nie len e-shopy ale aj ich zákazníci.